artykuł nr 1

ASYSTENT RODZINY

Praca asystenta rodziny skierowana jest do rodzin przeżywających trudności  w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

Rodziny są obejmowane wsparciem asystenta rodziny na wniosek pracownika socjalnego. Po otrzymaniu informacji o rodzinie przeżywającej kryzys (instytucje oświatowe, kuratorzy, przychodnie zdrowia, także ze środowiska lokalnego) pracownik socjalny przygotowuje dokumentację, na podstawie której dokonuje analizy zebranych informacji.

Rodziny są obejmowane pomocą asystenta rodziny również na podstawie postanowienia Sądu Rodzinnego.

Asystent rodziny pracuje w oparciu o ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Do najważniejszych  zadań asystenta rodziny należy, edukacja w zakresie prawidłowego wychowania i opieki nad dziećmi, budowanie prawidłowych więzi i komunikacji między członkami rodziny, nauka prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego, a także pomoc   w rozwiązywaniu problemów socjalnych oraz opiekuńczo-wychowawczych. Ponadto asystent wspiera aktywność społeczną i zawodową rodziny, motywuje jej członków do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Warto nadmienić, iż asystent rodziny pracuje również z rodzicami biologicznymi dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Wspiera rodziców w działaniach zmierzających  do powrotu dzieci pod ich opiekę, w związku z tym współpracuje m. in. z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej lub przedstawicielami instytucjonalnej pieczy zastępczej, w której przebywają dzieci.

 

   Zakres obowiązków asystenta rodziny został poszerzony od stycznia 2017 roku wraz z wejściem ustawy „Za życiem”.

Wsparciem asystenta rodziny mogą zostać objęte między innymi:

1. kobiety w okresie ciąży i połogu, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej

oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, posiadające dokument potwierdzający ciążę

i ich rodziny.

2. rodziny z dzieckiem posiadającym zaświadczenie, potwierdzające ciężkie i nieodwracalne

upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,

4. rodziny z trudnościami w realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczej oraz dzieckiem

legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o lekkim,

umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

  Asystent rodziny zgodnie z wytycznymi ustawy „Za życiem” ma przede wszystkim koordynować działania zmierzające do udzielenia rodzinie stosownego wsparcia.