artykuł nr 1

TRYB UDZIELANIA POMOCY

TRYB UDZIELANIA POMOCY

1. Złożenie wniosku o pomoc.

Postępowanie w sprawie świadczeń pomocy społecznej wszczynane jest na wniosek.
Wniosek o przyznanie pomocy składa się na piśmie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich ul. Szkolna 17, w godzinach urzędowania w pokoju nr 3 (parter). Można je także składać telefonicznie, przesyłać pocztą na adres Ośrodka, lub składać ustnie do protokołu.
Wniosek może złożyć osoba zainteresowana, jej przedstawiciel ustawowy albo inna osoba, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Pomoc społeczna może być także udzielana z urzędu.

2. Przeprowadzenie wywiadu środowiskowego

Po złożeniu wniosku o pomoc pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy.
Wywiad przeprowadza się w ciągu 14 dni od daty otrzymania informacji o potrzebie przyznania świadczenia lub o zmianie sytuacji osobistej lub majątkowej osoby lub rodziny korzystającej z pomocy - w miejscu zamieszkania lub czasowego pobytu osoby zainteresowanej. W sprawach nie cierpiących zwłoki wywiad przeprowadza się w ciągu 2 dni. Brak zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, jest równoznaczne z rezygnacją z ubiegania się o pomoc.
Pracownik socjalny przeprowadzając wywiad bierze pod uwagę indywidualne cechy, sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową osoby/rodziny, a także dokumenty stanowiące podstawę do ich ustalenia. Następnie dokonuje analizy i oceny sytuacji danej osoby lub rodziny, formułuje wnioski oraz planuje i proponuje odpowiedni rodzaj i zakres pomocy.

3. Wydanie decyzji administracyjnej.

Na podstawie wywiadu, po przeanalizowaniu sytuacji socjalno-bytowej osoby/rodziny, zostaje zaproponowana pomoc, a następnie wydana decyzja administracyjna.
Udzielanie świadczeń w postaci pracy socjalnej i poradnictwa, a także biletu kredytowanego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.
W przypadku nie zgadzania się z decyzją, w ciągu 14 dni od jej otrzymania stronom przysługuje prawo odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Odwołanie wnosi się na piśmie przez sekretariat MOPS lub za pośrednictwem poczty.

4. Realizacja przyznanej pomocy.

  • świadczenia pieniężne przyznane na mocy decyzji administracyjnych mogą być wypłacane:
    - przelewem na konto osobiste,
    - za pośrednictwem poczty (przekaz),
    - w kasie Ośrodka w terminie wskazanym w decyzji,
    godziny otwarcia kasy: od poniedziałku do czwartku od 10:30 do 13: 00
    w piątki od 9: 00 do 12: 00

  • świadczenia w formie talonów żywnościowych mogą być wydawane na wniosek osoby ubiegającej się o pomoc lub dla osób/rodzin, co do których zachodzi podejrzenie marnotrawienia własnych środków finansowych bądź otrzymywanej pomocy.